Mapa míst

čtvrtek 29. října 2015

Kestřanské tvrze

"Komplex, který nemá v naší republice obdoby"

Dvě tvrze a zámek, vše stojící, to jinde nenajdete.

Kestřany jsou malou vesničkou na jihu Čech, ve které najdeme zajímavý soubor, který u nás, ne-li na světě, nemá obdoby. Na jednom malém kousku nalezneme dvě tvrze a jeden zámek. Pojďme se projít historií těchto sídel.
Prvním známým držitelem panství byl Albert z Kestřan, který je zmiňován roku 1315. Jeho nástupci rozdělili vesnici na tři díly a každý měl svou vlastní tvrz.

Historická podoba Dolní tvrze (www.castles.cz)

Historická podoba Horní tvrze (zdroj: www.castles.cz)
 Nejstarší z panských sídel je tzv. Horní tvrz. Její jádro vzniklo ve 2. polovině 13. století. Během 14. a 15. století bylo jádro přestavěno a rozšířeno. Je obklopena příkopem, přes který vede most do gotické brány. V jednom z pokojů se dochovala původní křížová klenba se žebry z keramických tvárnic. Boční trakt obsahoval u tvrzí dost neobvyklou, pozdně gotickou kapli se sklípkovou klenbou, později změněnou na černou kuchyni.

Dnešní podoba Horní tvrze
Dolní tvrz, která se nedaleko té Horní, pochází ze začátku 15. století. A stejně jako sousední i tato bývala vodní. Jejím hlavním objektem je dvoupatrová obytná věž, která stojí uprostřed obdélného nádvoří.

Dolní tvrz
Na místě třetí tvrze vznikl roku 1651 na popud Františky Polyxeny Paarové raně barokní trojkřídlý zámek se salou terrenou v přízemí.

Zchátralý zámek čekající na obnovu
Během 20. století celý komplex - tvrze a zámek - potkal vcelku běžný osud. Byly využívány jako byty a jako sklady pro místní JZD. V 80. letech 20. století byly tvrze staticky zajištěny a začala jejich postupná rekonstrukce. Dnes jsou obě tvrze v relativně dobrém stavu a jsou přístupné. Jejich oprava postupně probíhá. Zámek si zatím na důkladnější opravu musí počkat.


A jak se sem dostaneme?
Autem jsou Kestřany krásně dostupné z Písku. Pěšky jsou dostupné do modré turistické značce z Písku. A nebo po žluté, která zde začíná (končí) a vede třeba přes Dobev či Čížovou.

Můj dodatek:
Na Kestřanských tvrzích je krásně vidět, že když se chce, tak jde všechno. Postupně se celý areál stává vyhledávanou atrakcí regionu. Velice rád se sem opět vrátím.

Odkaz na fotoalbum na rajčeti:

Žádné komentáře:

Okomentovat