Mapa míst

pondělí 14. března 2016

Viereckschanze u Mšeckých Žehrovic

"Plastika hlavy je světovým unikátem"

Výjimečný nález

V okolí malé vesničky Mšecké Žehrovice bylo osídlení již ve starší době kamenné. Nejvýznamnější nálezy souvisejí se zdejším látenským sídlištěm. Je zde prokázána existence několika polozemnic obdélníkového tvaru.

Celkový pohled na místa, kde se rozkládalo hradiště
Opravdu ale ten nejvýznamnější nález pochází z tzv. Viereckschanze - čtyřúhelníkový valový areál. Ten se sestává ze dvou čtvercových částí 100 x 100 metrů. Části byli vymezené ohrazením, které tvořilo sypaný val s vnějším příkopem. V jedné částí valového areálu byl situován velký povrchový dům neobvyklé konstrukce. Ve druhé části byly zahloubené chaty běžného typu, zásobní jáma na obilí a vnější ohniště.

Celkový pohled na místo nálezu s informační cedulí
Historie zdejšího nálezu - kamenné hlavy keltského heroa - se datuje 19.květnem 1943. Nález proběhl v malé pískovně. Byla rozbitá na více dílů. Nálezce odhadl, že nález je výjimečný, a tak přizval k objevu pracovníky Národního muzea. Do muzea byla převezena v utajení.

Hlava kelta v Národním muzeu
Plastika je vysoká zhruba 25 centimetrů a zobrazuje vysoce postavenou keltskou osobu. Na krku je zřetelně vyobrazen nákrčník, což byl typický keltský šperk. Svým provedením i zachovalostí představuje plastika hlavy světový unikát.

A jak se sem dostaneme?
Hradiště se nachází na červené značce mezi Novým Strašecím a Mšeckými Žehrovicemi. Na jeho existenci nás upozorní dva panely naučné stezky Novostrašecko.

Můj dodatek:
Od hradiště jsem čekal trochu více, ale i tak je to pěkný kus přírody. Nachází se v nepřístupné oboře Libeň. Samotnou hlavu jsem viděl v Národním muzeu a byl jsem opravdu uchvácen. Opravdový unikát.

Odkaz na fotoalbum na rajčeti:

Žádné komentáře:

Okomentovat