Mapa míst

pondělí 4. dubna 2016

Mníšek pod Brdy

"Přihnala se veliká vichřice a nad zámkem se objevil sám kníže pekel"

Pověst o tom, proč má zámek jen tři věže

Historie zámku v Mníšku pod Brdy se začíná psát koncem 13. století. Dle archeologických nálezů zde v té době existoval malý hrádek. Zmínka o hradu, respektive tvrzi, první písemná, pochází z roku 1348 a najdeme jí v Majestas Carolina, kde je zařazena mezi méně významná zboží české koruny, která smějí být dávána do zástavy na maximálně 10 let.

Zámek na starším vyobrazení (zdroj: www.pacifikem.cz )
 období let 1487 - 1622 je v majetku Vratislavů z Mitrovic. V roce 1639 ho vyplenila švédská vojska a zámek poté zchátral. V roce 1655 se majitelem stává Servác Engel z Engelsflussu. Ten nechává zbytky tvrze zbořit a na jejím místě nechává postavit v letech 1656 - 1672 nový výstavný raně barokní zámek.
Ve druhé polovině 18. století, v době kdy zámek vlastnili Umwerthové, byl drobně upravován. Po smrti Ignáce Umwertha zámek přechází do rukou Pachtů z Rájova. Ti ovšem měly mezi sebou spory, a tak do roku 1838 se o zámek starali úředníci zemských desek. V roce 1848 zámek vyhořel.

Pohled od vstupu
V roce 1909 zámek získal Theodorich Kast z Ebelsbergu, který ho nechal v letech 1910 - 1911 zrekonstruovat. V roce 1945 byl zámek vyplněn a následně zkonfiskován. O rok později se dostává do správy ministerstva vnitra. Ministerstvo zde ukládalo významné a politicky citlivé archivní fondy. V roce 2000 je zámek vyklizen a byl postoupen Národnímu památkovému ústavu, který ho postupně zrekonstruoval a 1.7.2006 je zámek oficiálně zpřístupněn veřejnosti.

Pohled ze zámeckých zahrad
Zámek je čtyřkřídlá dvoupatrová budova, která má tří šestiboké věže v nárožích. Nádvoří zámku má čtvercový půdorys a severní nádvorní křídlo je otevřeno arkádou. Hlavní vstup je raně barokní.V severovýchodní nárožní věži je umístěna zámecká kaple sv. Serváce.

Zámek při pohledu z poutního areálu Skalka
Při pohledu na zámek se nabízí otázka "Proč má tři věže?" Pověst vypráví o tom, že původně měl čtyři věže, ale jednoho dne se přihnala velká vichřice. Po zemi se proháněl sám kníže pekel, náhle se ocitl nad zámkem, popadl jednu věž a letěl dál. V té době zvonili na Svaté Hoře v Příbrami klekání, pekelník se lekl a věž upustil. Reálnější verze je jednodušší. V době výstavby si Servác Engel, jakožto příslušník nižší šlechty, nemohl dovolit zámek se čtyřmi věžemi, protože by tím porušil dobové konvence.

A jak se sem dostaneme:
Město Mníšek leží u dálnice D4 vedoucí z Prahy směr Dobříš, Příbram. Zámek už při příjezdu nelze přehlédnout. K zámku se rovněž dostaneme po modré značce z Dobříše, zelené značce z Řevnice a rovněž zde prochází žlutá značka, která prochází např. obcemi Velká Lečice či Kytín.

Můj dodatek:
Zámek působí velmi dominantní a majestátním dojmem. Měl jsem možnost ho navštívit dvakrát. Poprvé v době, kdy byl uzavřen a postupně rekonstruován a podruhé v době nedávné. Rozdíl byl obrovský. Je vidět, že zde proběhlo hodně změn k lepšímu a tak nezbývá než jen opravdu návštěvu doporučit. Nebudete litovat.

Odkaz na fotoalbum na rajčeti:

Oficiální stránky zámku:

Turistická známka:
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/mnisek-pod-brdy-c513


Žádné komentáře:

Okomentovat