Mapa míst

čtvrtek 3. března 2016

Liběhrad

"Místo tak libé, že služebnice požádaly svojí kněžnu, aby zde nechala vystavět hrad"

Podle pověsti hrad založila kněžna Libuše

Vznik hradu Liběhrad se vztahuje zřejmě do 13. nebo 14. století. První písemnou zmínku o něm však nacházíme až v roce 1532. Zakladatelem mohl být Zbraslavský klášter, který ho mohl využít jako ochranu svého zdejšího panství. Od roku 1541 je uváděn jako zřícenina.


Staré vyobrazení ostrohu s hradem (zdroj: www.hrady-zriceniny.cz )
Významným pro hrad byla výstavba železnice. Původně měla trať vést kolem úpatí, ale povodeň v roce 1845 ukázala, že musí být vedena výše. Skála byla nakonec vylámána, a tím pádem byla zničena drtivá většina hradních zdí. Dodnes se z něj tak dochovaly jen nepatrné zbytky.

Nejvýraznější pozůstatky hradu
Jednalo se o malý, jednodílný hrad. Od řeky ho chránil příkrý sráz. Na jihovýchodní straně se dochovala malá část pravoúhlého nároží hradby. Zástavba hradu se dochovala jen v terénních náznacích. Severovýchodní část hradu byla odtěžena a jediným zbytkem po této části je malý fragment zdiva na okraji srázu.

Výhled z hradu
A jak se sem dostaneme?
Kolem hradu a ani na hrad nevede žádná značka. Výchozím místem může být nádraží Libčice nad Vltavou. Vydáme se ulicí "K Nádraží" na hlavní silnici a poté už půjdeme do kopce směrem na Kralupy nad Vltavou. Dojdeme až ke hřbitovu. Vydáme kolem něj podél okraje pole a dojdeme až na okraj ostrožny a zde se hrad nacházel.

Můj dodatek:
Od hradu jsem moc nečekal, pravdou je, že je takřka zaniklý, a tak jsem nehledal významné pozůstatky. Výhled z hradu je ale velice impozantní, jen si člověk musí dávat pozor, aby během kochání nespadl.

Odkaz na fotoalbum na rajčeti:

Žádné komentáře:

Okomentovat