"Jde o jeden z nejzvláštnějších církevních areálů v Praze"
Jak po historické stránce, tak po architektonické
Zakladatelkou a mecenáškou stavby kostela sv. Gabriela byla hraběnka Gabriela Sweerts - Šporková. Stavba měla být první sídlem benediktinek beuronské kongregace v Praze. Klášter byl zasvěcen archandělu Gabrielovi. Sama hraběnka, hlavní mecenáška, zemřela ještě před započetím vlastní stavby. Základní kámen byl položen v roce 1888. Stavbu i výzdobu provedli příslušníci řádu beuronských benediktinů.
Celkový pohled (zdroj: www.slavnestavby.cz ) |
Architektonické pojetí, a hlavně umělecká výzdoba dělá z této stavby unikátní památku beuronského stylu. Tento styl byl zcela osobitý. Kostel i klášter je bohatě vyzdoben nástěnnými malbami. Na výzdobě se pracovalo až do roku 1917.
Kostel s mohutnou věží |
Po rozpadu Rakouska - Uherska se u nás šířily protikatolické tendence. Zdejší benediktinky si našly nové sídlo v Rakousku a zdejší areál prodaly. Novým majitelem se stalo ministerstvo pošt a telekomunikací. Ovšem benediktinky daly podmínku, že kostel bude navždy užíván k bohoslužebným účelům. Česká pošta je i v dnešních dobách majitelem celého areálu. V současné době slouží v omezené míře církevní účelům jen kostel.
Budovy kláštera |
A jak se sem dostaneme?
Areál najdeme v zadní části Kinského zahrady. Z náměstí Kinských se vydáme Holečkovou ulicí. Projdeme kolem letohrádku Kinských (budeme ho mít po pravé ruce) a přímo nad letohrádkem se areál nachází.
Můj dodatek:
K areálu jsem se dostal čistě náhodou, když jsem měl chvilku času. Velice mě překvapil svým vzhledem. Podobnou stavbu bych v Praze moc nečekal. Ještě bych se chtěl podívat do interiéru kostela, ale to si budu muset asi chvilku počkat. Je běžně nepřístupný a bývá přístupný jen při Dnech světového kulturního dědictví.
Odkaz na fotoalbum na rajčeti:
Žádné komentáře:
Okomentovat