"Zajímavý, avšak neznámý vojenský hřbitov"
O tomto hřbitově neví ani řada místních
Vznik vojenského hřbitova se datuje rokem 1786 a Josefínskými reformami. V té době skončilo pohřbívání kolem kostelů a začaly se zakládat hřbitovy mimo městské hradby.
Část hradeb, kde je nejvíce dochovaných náhrobků |
Hřbitov založený na rozhraní Hradčan a Střešovic sloužil převážně pro posádku pražského dělostřeleckého pluku. Vznikl těsně pod hradbami barokního opevnění a desátého bastionu. Zrušen byl v roce 1906. Prostory byly postupně zanášeny spadaným listím a splavovanou zeminou z okolního svahu. Nebyl nijak udržovaný, avšak ještě v polovině 30. let 20. století byl poměrně zachovalý.
Na další hradbě už náhrobků značně ubylo |
Osudovou, ba přímo smrtelnou, ránu mu zasadili až zahrádkáři. Právě oni postupně posunovali svoje záhonky blíž a blíž k pevnostní zdi. Nenávratně zmizely umělecky hodnotné plastiky z dílen pražských Platzerů či společný hrob pruských granátníků zabitých při náhodném výbuchu střeliva. Avšak až do druhé světové války byl v relativně dobrém stavu. Poté už začal chátrat. Desky zmizely, volně stojící náhrobky také. I když značně zdevastován, je od 1. ledna 1987 chráněn jako kulturní památka.
Dvojce zajímavých náhrobků |
Dnes tu najdeme zhruba 40 náhrobků, které jsou všechny z počátku 19. století. Dále tu najdeme dva drobné pozůstatky volně stojících náhrobků. Seznam pohřbených na hřbitově lze nalézt na tomto odkazu - http://bohtrnk.sweb.cz/zz-vystrizky/voj-hrbitov-hradcany.pdf . Nejhonosnější dochovaný náhrobek patří generálovi Wenzelu Schilkemu, rytíři z Blumenfeldu. Erb na náhrobku je vytesán vzhůru nohama jako znamení, že generál byl posledním svého rodu. Tento hrob má i vcelku nedávnou minulost. Během druhé světové války hrob využíval jako mrtvou schránku štábní kapitán Václav Morávek. Pravě zde mu nechával tajné informace agent A-54 alias Paul Thümmel. Mezi pohřbenými najdeme i generálmajora Josefa Jüttnera, který na základě trigonometrické sítě vytvořil v roce 1816 první přesný plán Prahy v měřítku 1:4320.
Hrobka Wenzela Schilkeho, rytíře z Blumenfeldu |
A jak se sem dostaneme:
Vojenský hřbitov se nachází v parku Maxe van der Stoela. Tam se dostaneme, když pojedeme či půjdeme z Loretánského náměstí ulicí Keplerova, poté odbočíme do ulice Hládkov, a pak kolem hradeb do parku, zde už budeme místy vidět nějaké náhrobky. A až půjdeme kolem rybníka, tak v hradbách máme nejvíce náhrobků. Z druhé strany ulicí Patočkova, kolem muzea MHD, a kolem hradeb dolů a uvidíme už náhrobky.
Můj dodatek:
Kolem tohoto místa jsem řadu let jezdil a až teprve v roce 2014 jsem sešel do parku a byl jsem mile překvapen. Pravdou je, že si nedovedu už představit jak to zde vypadalo, když hřbitov byl plný a žádný náhrobek nebyl poničen či ztracen.
Odkaz na fotoalba na rajčeti:
Žádné komentáře:
Okomentovat