"Mezi nimi povstal muž, jménem Krok, podle jeho jména je znám hrad, již stromovím zarostlý, v lese u vsi Zbečna"
Podle pověstí hrad vznikl na místě hradiště bájného knížete Kroka
Zříceniny Krakovce se řadí mezi tzv. přechodové typy mezi hradem a zámkem, a zároveň je vrcholnou ukázkou architektury královské dvorní huti Václava IV. Důraz na komfort je zde dost vidět. Hrad byl založen v dobře přístupné poloze, chránila ho jen slabá parkánová hradba, paláce hradu měly velká okna přímo v přízemí a obranná věž byla snížena na úroveň bašty.
![]() |
Hrad již ve zříceninách (zdroj: www.cestovani.idnes.cz ) |
Založen byl pravděpodobně roku 1381. Rokem jeho dokončení je nejčastěji uváděn rok 1383, kdy zde byla vysvěcena kaple. Zakladatelem hradu byl Jíra z Roztok. Sídlo nemělo na svou dobu obdoby a v mnoha směrech předběhl svoji dobu. Samotný Jíra jej nazýval "Chalúpka". V roce 1410 jej získal Jindřich Lefl z Lažan. Za jeho vlastnictví zde pobýval a kázal v roce 1414 před odjezdem do Kostnice Mistr Jan Hus. V držení Leflů byl do roku 1437, kdy ho na deset let získal husitský hejtman Jan Bleh z Těšnice. Od roku 1447 byli vlastníky Kolovratové, po 100 letech přešel do držení Lobkoviců.
Hrad od přístupové cesty přes most |
Za Kolovratů, během let 1548 - 1565, vznikly nové renesanční štíty, ale třicetiletá válka ovšem hrad poškodila. Ke konci 17. století získal hrad novou červenou keramickou střešní krytinu, a tato krytina dala hradu název "Červený hrádek". Zhruba od roku 1720 byl připraven znovu k obývání. V roce 1783 hrad zasáhl blesk a následně vyhořel, zůstaly pouze obvodové zdi. Majitel Václav Karel Hildprant hrad neobnovil a zůstala z něj pouze ruina. Od roku 1915 začaly zajišťovací práce rakovnickou pobočkou Klubu českých turistů, které pokračují doposud.
Hrad nad domky vesnicí |
Od dvoudílného hradního jádra je předhradí odděleno ve skále vylámaný příkop. Do hradu vedl most, na který navazoval padací most ve věžové bráně. Za bránou bylo první nádvoří, kde byla studna a branka do parkánu. Do nádvoří zasahoval polookrouhlý bergfrit, který byl snížen na úroveň ostatní zástavby a s hradem splýval. Druhé hradní nádvoří bylo ze tří stran obklopeno palácovými křídly a vstupní bránu uzavírala věž. Paláce obsahovaly více jak 20 místností. Ve východním křídle se nacházela kaple.
Hrad se stal i filmovou kulisou. Odehrával se zde krásný český dětský film "Ať žijí duchové", kde vystupoval jako Brtník. Jeho zdi si zahráli i ve filmu "Princ a večernice".
A jak se sem dostaneme?
Zříceniny hradu se nachází pár kilometrů od Rakovníka. Začíná zde žlutá značka vedoucí do Jesenice. Ze samotného Rakovníka sem vede červená značka.
Můj dodatek:
I na zříceninách je vidět, že hrad byl vystavěn už v zámeckém duchu. Zříceniny paláce jsou dominantní. Jen co mě teda při návštěvě hradu vždy rozesměje jsou zabetonované ocelové nosníky v jedné z hradních místností.
Šetrná oprava |
Odkaz na fotoalbum na rajčeti:
Žádné komentáře:
Okomentovat