"Mnoho mnichů se zachránilo v podzemním labyrintu, jehož část se táhne přes Šumavu až do Bavor"
Pověst vyprávějící o útěku mnichů před vojsky Jana Žižky
Počátky zdejšího církevního komplexu spadají do začátku 15. století. V roce 1405 osadu Kuklov získali darem Rožmberkové. V roce 1495 Petr a Oldřich z Rožmberka povolávají do těchto míst paulány, kteří mají za úkol zde vybudovat první paulánský klášterní areál na našem území. Jeho výstavba probíhala nejspíše až do roku 1514. Objekt kláštera s jednolodním kostelem sv. Ondřeje však zůstal nedokončen. Z jakého důvodu není známo. Známo ale je, že kolem poloviny 16. století je reál již zcela opuštěn. Během třicetileté války navíc objekt pobořila švédská vojska.
Zbytky nedostavěného kostela sv. Ondřeje |
Nejvíce je dodnes dochováno z klášterního kostela. Obvodové zdivo s lomenými oblouky vysokých oken, portály a opěrnými sloupy. Dochovaly se i zbytky klášterního konventu. Bohužel většina zdí konventu padla za oběť výstavbě domků, které vyrostly v areálu.
Areál kláštera si zahrál i ve filmu. Režisér František Vláčil se torzo vybral jako tvrz Vlkov do svého filmu "Údolí včel". Drama o střetu náboženského fanatismu s touhou po svobodě, dějově zasazené v hlubokém středověku.
Vstup do kostela |
A jak se sem dostaneme?
Dostaneme se sem po modré značce, která vede z Kletě do Netolic. Nebo můžete využít naučnou stezku Brložsko, která tudy také prochází. Rovněž se sem dostanete z Brloha po silnici.
Můj dodatek:
Areál je opravdu krásný, byť na celou prohlídku Vám postačí chvilka. Jako hlavní cíl výletu si myslím moc neobstojí, ale jako zastávka určitě ano. Byť jsou v areálu postavené chatky a domky, na kráse mu to neubírá, naopak.
Odkaz na fotoalbum na rajčeti:
Žádné komentáře:
Okomentovat